TRENING Z GUMAMI OPOROWYMI CZY WARTO?

Bodźcem, który umożliwia budowanie masy mięśniowej jest napięcie. Aby twoja tkanka mięśniowa rosła, musi doświadczyć…

Bodźcem, który umożliwia budowanie masy mięśniowej jest napięcie. Aby twoja tkanka mięśniowa rosła, musi doświadczyć oporu w postaci napięcia. Nie ma znaczenia, czy to napięcie pochodzi z grawitacji, obciążenia zewnętrznego, czy z elastyczności taśmy oporowej np. “Power Band” czy “Mini Band”.

Dopóki napięcie jest wystarczające, twoje mięśnie będą musiały reagować — nadbudowywać tkankę mięśniową. Taśmy oporowe, podobnie jak wolne ciężary, mogą zapewnić Twojemu ciału wystarczający bodziec do wywołania wzrostu tkanki mięśniowej.

ZALETY TRENINGU Z GUMAMI OPOROWYMI

IDEALNE DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
Taśmy są naprawdę łatwe do nauczenia i proste do wdrożenia. Fajnie sprawdzają się w wyższej ilości powtórzeń, co jest idealne, jeśli dopiero zaczynasz i uczysz się ćwiczeń po raz pierwszy.

ZAJMUJĄ MAŁO MIEJSCA:
Gumy zajmują mało miejsca i są bardzo lekkie. Są fajnym rozwiązaniem treningowym na wakacje, gdy nie masz dostępu do siłowni.

BEZPIECZEŃSTWO:
Jedną z głównych zalet taśm jest to, że są bardzo bezpieczne w użyciu. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz problemy ze stawami lub dochodzisz do siebie po kontuzji. Pozwalają nam obciążać mięśnie odpowiednią siłą bez obciążania nadmiernie stawów.

NAJWIĘKSZE NAPIĘCIE W KOŃCOWYM ZAKRESIE RUCHU: Ze względu na właściwości elastyczne gumy mają tendencję do kompensowania oporu. Oznacza to, że stają się najbardziej napięte na górze lub w końcowym zakresie ruchu. Im bardziej guma jest rozciągnięta, tym większy jest opór. W rezultacie twoje mięśnie są stymulowane zmiennym napięciem w całym zakresie ruchu.

WIELE PŁASZCZYZN RUCHU: Wolne ciężary zapewniają napięcie tylko dzięki grawitacji. Dlatego jesteś ograniczony do treningu tylko w płaszczyźnie pionowej. Gumy nie mają tego ograniczenia, zapewniają napięcie poprzez swoją elastyczność. Dzięki czemu możesz przyczepić gumę: przed sobą, za sobą lub nad sobą, co stwarza Ci opór w wielu płaszczyznach. Nie jesteś ograniczony tylko do poruszania się w górę i w dół.

WADY TRENINGU Z GUMAMI OPOROWYMI 

GRUBE GUMY SĄ BARDZO MOCNE:
Często cienkie gumy są zbyt słabe, aby progresować siłowo czy sylwetkowo. Gdy chcesz przejść do grubszej gumy, w niektórych ćwiczeniach może okazać się za mocna by wykonać pełen zakres ruchu.

POSTĘP JEST CIĘŻKI DO ZMIERZENIA:
Trudno zmierzyć, jakie napięcie faktycznie odczuwasz, a każda niewielka zmiana położenia dłoni lub stopy może znacznie zmienić opór taśmy. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi zapisywać swoje postępy na każdym treningu – taśmy oporowe nie będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

MOGĄ BYĆ NIESKUTECZNE PRZY NIEODPOWIEDNIM USTAWIENIU:
Aby maksymalnie wykorzystać taśmy, musisz je odpowiednio ustawić. Możesz łatwo popełnić błąd gdy taśma nie jest odpowiednio naciągnięta, szczególnie na początku ćwiczenia.

MOGĄ PĘKNĄĆ:
Zawsze sprawdzaj taśmy przed ich użyciem. Rzadko się zdarza by taśma pękła, ponieważ gumy zaprojektowane przez renomowane firmy z reguły są bardzo trwałe. Jeśli taśma pęknie podczas jej używania, możesz poważnie się zranić. Unikaj nadmiernego rozciągania sprzętu i nie pozwól, aby ocierał się o szorstkie powierzchnie.

TRENING Z GUMAMI OPOROWYMI, CZY WARTO?

To zależy:

  • Jeśli jesteś osobą początkującą i chcesz w łatwy sposób rozpocząć swoją przygodę z treningiem, taśmy są świetną opcją i mogą w pewnym stopniu zastąpić wolne ciężary.
  • Osoba bardziej zaawansowana, również może czerpać korzyści z treningu przy użyciu gum. Niestety z czasem osoba ta będzie miała coraz większy problem, w uzyskaniu progresu sylwetkowego czy siłowego. Osobiście osobom średnio-zaawansowanym bądź zaawansowanym zalecam trening z wolnymi ciężarami, a gum używał jako przydatny element akcesoryjny.
Autor artykułu

Może zainteresuje Cię