Każda osoba trenująca rekreacyjnie bądź zawodowy sportowiec nie raz wykonywali jedno z najważniejszych ćwiczeń siłowych, jakim jest przysiad. Coraz więcej osób zdaję sobie sprawę, jak ważny jest wzorzec przysiadu w treningu siłowym i codziennym życiu, to mimo wszystko jest to nadal jedno z najsłabiej rozumianych ćwiczeń.
Jakie są zalety przysiadów? Dlaczego warto wykonywać przysiady podczas treningu?
Przysiady to jeden z najbardziej fundamentalnych ruchów funkcjonalnych w naszym życiu. Opiszemy wam krótko korzyści płynące z wykonywania przysiadów i dlaczego powinniśmy często siadać.
Jesteśmy stworzeni do przysiadu: robimy to od dziecka, ale gdy dorastamy i siedzimy w nienaturalnych pozycjach przez cały dzień, nasza forma przysiadu zmienia się z idealnego na okropny. Natomiast w wielu słabiej rozwiniętych krajach ludzie często godzinami siedzą w pełnym przysiadzie. W wielu częściach świata przysiad to normalna pozycja do siedzenia przez wiele godzin. Z ewolucyjnego punktu widzenia — ma to sens, bo jesteśmy genetycznie stworzeni i potrafimy świetnie wykonywać przysiady. Dlatego przysiad jest jednym z kluczowych ruchów dla sprawności funkcjonalnej naszego ciała!
Przysiady to złożony ruch, który rekrutuje większość naszych mięśni — oznacza to, że jest to ruch, który wykorzystuje wiele grup mięśni i ważne stawy w naszym ciele, czyli staw biodrowy oraz kolanowy. Prosty przysiad z masą ciała, który pokazujemy powyżej — wykorzystuje prawie każdy mięsień naszego “core” oraz dolnej części ciała. Jeśli dodamy do tego hantle oraz sztangę, to można wnioskować, że używamy w tym ćwiczeniu prawie każdej głównej grupy mięśniowej w ciele. Ze względu na wykorzystanie dużej ilości jednostek motorycznych w wielu grupach mięśniowych, przysiady powodują zwiększenie produkcji hormonów anabolicznych, dzięki czemu mogą wspomóc utratę tkanki tłuszczowej i budowę masy mięśniowej.
Jak wykonać prawidłowo przysiad z własną masą ciała?
Przysiady pomogą wzmocnić kości i oraz stawy, także mogą w znaczący sposób zwiększyć naszą elastyczność. Zwiększenie siły w kolanach i biodrach (i całym ciele) zmniejsza ryzyko kontuzji podczas wykonywania zarówno ruchów sportowych, jak i codziennych czynności (takich jak wstawanie i siadanie). Ucząc się głębokiego i bezpiecznego przysiadu, poprawisz zakres ruchu i ochronisz się przed wieloma urazami. Krótko mówiąc, przysiady są niesamowicie skutecznym narzędziem dla poprawy swojej sylwetki, ale również świetnie wpływają na funkcjonalność naszego ciała. Jak wykonać prawidłowo przysiad z własną masą ciała?
- Stań ze stopami nieco szerzej niż biodra.
- Twoje palce powinny być skierowane lekko na zewnątrz — około 5 do 30 stopni na zewnątrz.
- Twoje pięty powinny być nieco szerzej niż szerokość bioder, z palcami skierowanymi na zewnątrz.
- Spójrz przed siebie i wybierz miejsce na ścianie przed sobą.
- Patrz na to miejsce przez cały czas trwania serii, nie patrząc głową w dół w podłogę, ani w górę w sufit.
- Wyciągnij ręce prosto przed siebie, równolegle do ziemi. Trzymaj klatkę piersiową wypchniętą w przód, a kręgosłup w neutralnej pozycji.
- Twój ciężar spoczywa na stopach — powinien spoczywać na piętach i śródstopiu, jakby były przyklejone do podłoża.
- Trzymaj całe ciało napięte przez cały czas, mięśnie brzucha cały czas aktywne, jakbyś szykował się do uderzenia w brzuch.
- Weź głęboki wdech, złam biodro i odepchnij pośladki w tył. Odsuń biodra do tyłu, gdy kolana zaczną się zginać. Ważne jest, aby zacząć od ruchu bioder w tył, a nie zgięcia kolan!
- Siadając, skup się na utrzymaniu kolan w jednej linii ze stopami. Jednocześnie wprawiając kolana do rotacji zewnętrznej, dla lepszej aktywacji mięśni rotatorów zewnętrznych stawu biodrowego, dzięki czemu jesteśmy wstanie uzyskać lepszą stabilizację naszego ciała.
- Przysiądź, aż staw biodrowy znajdzie się poniżej kolan (Rzepka znajdzie się poniżej kolca biodrowego przedniego górnego).
- Wstając, cały czas pamiętaj o stabilizacji i wbijaj cały czas pięty w ziemię (trzymaj całe stopy na ziemi). Kolana rotuj na zewnątrz (od siebie) w taki sam sposób, jak podczas schodzenia w dół i ściśnij pośladki u góry, aby upewnić się, że używasz mięśni pośladkowych.
Najczęstsze błędy podczas wykonywania przysiadów
Brak utrzymania korpusu w jednej linii — zadarta głowa, pogłębiona lordoza lędźwiowa, pogłębiona kifoza piersiowa.
Jak poprawić ten błąd?
- Głowę utrzymuj cały czas w przedłużeniu kręgosłupa.
- Odcinek lędźwiowy musi zachować swoją neutralną pozycję. Jeżeli masz z tym problem, dobrym pomysłem będzie nauka ruchu hip hinge.
- Odcinek piersiowy możemy wzmocnić poprzez różnego typu ćwiczenia wzmacniające mięśnie okołopatkowe np. różnego typu wiosłowania.
Utrata stabilizacji w kręgosłupie w trakcie wykonywania ćwiczenia
Jak poprawić ten błąd?
- Nabierz powietrze w płuca, wstrzymaj oddech i napnij mocno brzuch – zwiększysz tłocznię brzuszną i lepiej zabezpieczysz swój kręgosłup.
- Przed ćwiczeniem zaktywizuj mięśnie stabilizujące.
- Zadbaj o mobilność kręgosłupa.
Koślawe ustawienie kończyn dolnych (kolana układają się w literę x).
Jak poprawić ten błąd?
- Rotuj kolana na zewnątrz.
- Rozciągnij grupę mięśni przywodzicieli.
- Przed ćwiczeniem zaktywizuj mięśnie pośladkowe za pomocą mini banda.
Odrywanie pięt od podłogi
Jak poprawić ten błąd?
- Rozciągnij tylną grupę mięśni podudzia przed ćwiczeniem.
- Roluj tylną grupę mięśni podudzia przed ćwiczeniem.
- Mobilizuj staw skokowy.