Trening rehabilitacyjny

Trening rehabilitacyjny

Trening rehabilitacyjny jest indywidualnie dopasowanym zestawem ćwiczeń dla danej osoby oraz jej dolegliwości. Trening rehabilitacyjny pozwala wrócić osobie kontuzjowanej do pełnej sprawności oraz zmniejsza ryzyko nawrotu kontuzji. Pracujemy również z osobami, które przygotowują się do zabiegów operacyjnych. Trening fizjoterapeutyczny odbywa się pod ciągłym nadzorem fizjo-trenera z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego np. taśmy i nie tylko. 

Dodatkowo podczas treningu, trener — rehabilitant może wprowadzić trening siłowy, który świetnie wzmacnia stawy, więzadła, ścięgna oraz odbudowuje masę mięśniową. Elementami, które również wchodzą w skład treningu rehabilitacyjnego, są: aspekt pracy nad wytrzymałością, czy chociażby plyometryka, która jest ważną składową procesu rehabilitacji np. po zerwaniu więzadła ACL. Podczas tego typu treningu dbamy o technikę wykonywanych ćwiczeń. Jest ona nieodzownym elementem rehabilitacji.

Trening rehabilitacyjny — na czym polega i kiedy warto wdrożyć?

Trening rehabilitacyjny polega na wzmacnianiu lokalnym i globalnym ciała. Mając na myśli wzmacnianie lokalne i globalne, mowa o aktywnej rehabilitacji w miejscu urazu np.staw łokciowy czy staw kolanowy, a przy tym uwzględniając pracę nad innymi częściami ciała (trening globalny).

Aktywna rehabilitacja związana jest nie tylko z leżeniem na kozetce i terapiami biernymi (terapia manualna czy masaż), ale również nad aktywną pracą naszych mięśni, ścięgien czy więzadeł. Nie możemy zapomnieć, że to właśnie te struktury trzeba wzmocnić, aby móc wrócić do pełnej sprawności. Gdy skupimy się tylko na terapiach biernych, możemy bardzo szybko odnowić kontuzję, ponieważ tkanki nie będą gotowe do ponownych obciążeń.

W Body Condition Center znajdą pomoc:

  1. osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju urazy ortopedyczne
  2. sportowcy, dla których ważna jest zarówno profilaktyka urazów, jak i rehabilitacja pourazowa, dzięki której powrócą do pełnej sprawności
  3. dzieci i młodzież z wadami postawy m.in. skolioza, koślawość kolan, czy obniżone/podwyższone napięcie mięśniowe,
  4. kobiety w ciąży oraz po ciąży
  5. osoby chcące zabezpieczyć się przed kontuzją

Trening rehabilitacyjny Częstochowa

Na terenie Częstochowy jako nieliczni skupiamy się na aktywnej rehabilitacji. Pracując z pacjentami w gabinecie zaobserwowaliśmy, że to przede wszystkim trening rehabilitacyjny na sali treningowej jest fundamentem dla zdrowia. 

W naszym centrum w Częstochowie, trening rehabilitacyjny jest częścią nie tylko programu osób kontuzjowanych, ale osób zdrowych, które mają mniejsze problemy aparatu mięśniowo-szkieletowego. Głęboko wierzymy, że poprzez aktywną rehabilitację pod okiem naszych trenerów i fizjoterapeutów, wrócą państwo szybko i bezpiecznie do dobrej formy, a o zdrowie zadbają na lata! 

Właściwa rehabilitacja to klucz do pełnego powrotu do zdrowia. W naszym centrum w Częstochowie oferujemy profesjonalne usługi treningu rehabilitacyjnego, które pomagają naszym pacjentom szybko i bezpiecznie wrócić do pełnej formy.

Jak pracujemy? Zaczynamy od dokładnej oceny stanu zdrowia i możliwości pacjenta, aby dostosować program rehabilitacyjny do jego indywidualnych potrzeb. W trakcie treningów stosujemy różne techniki i metody, w tym terapie manualne, ćwiczenia siłowe, cardio i balansowe.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych treningach rehabilitacyjnych lub umówić się na pierwszą wizytę.

FAQ

  • Ile razy w tygodniu ćwiczyć z fizjoterapeutą?

    Najczęściej ćwiczenia z fizjoterapeutą opierają się na spotkaniu 1 lub 2 razy w tygodniu. Jest to optymalny czas do pracy w naszym gabinecie lub na sali treningowej, który warto wdrożyć. Oprócz treningów z naszym fizjoterapeutą, dostaną Państwo zestaw odpowiednio dostosowanych ćwiczeń do wykonania w domu.

  • Co zabrać ze sobą na pierwszy trening rehabilitacyjny?

    Na pierwszy trening rehabilitacyjny warto zabrać ze sobą wygodne ubranie: krótkie spodenki, koszulkę, skarpetki oraz ręcznik. Warto również pamiętać o wodzie, jednak w razie potrzeby można ją kupić na naszej recepcji.

  • Ile trwa trening z trenerem?

    Trening rehabilitacyjny oparty na aktywnej rehabilitacji trwa od 30 do 60 minut, w zależności od indywidualnych możliwości danej osoby.

  • Czy trzeba zrobić badania przed treningiem rehabilitacyjnym?

    Zawsze podczas pierwszego spotkania przeprowadzamy rozmowę i uzupełniamy kwestionariusz personalno-medyczny. Warto zabrać ze sobą wszystkie dotychczasowe badania związane z kontuzjowaną częścią ciała czy np. badania krwi.

  • Jak się przygotować na trening?

    Na około 2 godziny przed przyjściem na trening rehabilitacyjny, warto zjeść pełnowartościowy posiłek, do tego pamiętać o nawodnieniu. Należy także posiadać wygodny zestaw ubrań.

  • Ile kosztuje trening rehabilitacyjny?

    Trening rehabilitacyjny, w zależności od wybranego pakietu, waha się w przedziale 85-200 zł.

  • Czy warto korzystać z treningu podczas kontuzji?

    Trening rehabilitacyjny podczas kontuzji zawsze dopasowany jest indywidualnie do danego etapu rehabilitacji. Warto pamiętać, że wczesna rehabilitacja oparta na wzmacnianiu, jest w stanie skrócić czas ogólnej rehabilitacji, a dodatkowo zabezpieczyć przed kolejnym urazem.

  • Czy trener prowadzi aktywną rehabilitację?

    Nasi wykwalifikowani trenerzy, ściśle współpracując z naszymi fizjoterapeutami, prowadzą aktywną rehabilitację. Odpowiedni program skonsultowany z lekarzem zostaje wdrożony w życie na sali treningowej pod okiem trenera oraz fizjoterapeuty.