Przygotowanie motoryczne

Trening motoryczny

Trening motoryczny opiera się na opracowaniu strategii treningowej, pozwalającej bezpiecznie osiągnąć jak najszybciej zamierzony efekt np. w postaci poprawy parametru siłowego. Trening ten jest podzielony na rozgrzewkę (fundament prewencji urazów), część główną, gdzie skupiamy się na poprawie Twoich celów i część tzw. cool down, gdzie dbamy np. o aspekty elastyczności. 

Trening przygotowania motorycznego ma na celu podniesienie takich zdolności jak siła, moc, szybkość czy wytrzymałość. Poza kształtowaniem danych cech motorycznych uwzględniamy pracę nad prewencją urazów, a tym samym zabezpieczeniem się przed kontuzjami. Bardzo często trafiają do nas sportowcy profesjonalni oraz amatorzy, którzy zmagają się z kontuzjami stawów, mięśni czy wtórnych problemów np. z barkiem. Dlatego poprzez obszerną diagnostykę i zaplanowanie programu indywidualnych treningów, postaramy się Ci pomóc! 

Trening motoryczny odbywa się pod okiem doświadczonych trenerów przygotowania motorycznego. Podczas jednostki treningowej przeprowadzamy baterie testów motorycznych, które są w stanie powiedzieć nam, jak zaawansowana jest osoba, z którą będziemy pracować. 

Nasi trenerzy to fachowcy, którzy związani są przede wszystkim z przygotowaniem motorycznym w siatkówce, piłce nożnej, bieganiu, pływaniu. Nawiązujemy współpracę z zawodnikami uprawiającymi tenis ziemny, koszykówkę, rugby, jak i z tymi, którzy zajmują się wyścigami samochodowymi oraz z przedstawicielami innych dyscyplin sportowych.

Na czym polega trening przygotowania motorycznego?

Trening przygotowania motorycznego to specjalistyczny rodzaj treningu skoncentrowany na rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności motorycznych. Te umiejętności, takie jak bieganie, skakanie, rzucanie, chwytanie, pchanie, ciągnięcie i podnoszenie, są niezbędne do wykonywania większości aktywności fizycznych.

Cele treningu motorycznego:

  1. Poprawa koordynacji
  2. Zwiększenie równowagi
  3. Zwiększenie siły
  4. Poprawa szybkości
  5. Rozwój zwinności
  6. Zwiększenie elastyczności

Rodzaje ćwiczeń w treningu motorycznym:

  1. Ćwiczenia siłowe
  2. Ćwiczenia równoważne
  3. Ćwiczenia szybkościowe i zwinnościowe
  4. Ćwiczenia na elastyczność

Przygotowanie motoryczne jest szczególnie korzystne dla sportowców, którzy chcą poprawić swoją wydajność, ale jest również doskonałe dla osób w każdym wieku, które chcą poprawić swoją ogólną sprawność fizyczną i zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Trening motoryczny Częstochowa

Trening motoryczny odbywa się pod opieką jednego lub dwóch trenerów w naszym centrum treningowym w Częstochowie. Na pierwszym spotkaniu zawodnik, bądź zawodnicy poddawani są testom (ewaluacja): funkcjonalnym, siłowym, czy sprawdzeniu poziomu eksplozywności (mocy).

Następnie rozpisywany jest plan treningowy uwzględniając periodyzację, w zależności od momentu sezonu, czy samopoczucia zawodnika/ów. Najistotniejszym zadaniem trenera przygotowania motorycznego, w naszym centrum w Częstochowie, jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji oraz poprawa zdolności motorycznych. 

Jest to możliwe poprzez dobór odpowiednich metod treningowych. Ważną składową jest monitorowanie zmęczenia przed i po treningach motorycznych oraz dopasowanie obciążeń treningowych.

Prowadzimy treningi indywidualne, 2 lub 3-osobowe, lub drużynowe.

FAQ

  • Co to jest trening motoryczny?

    Jest to forma treningu koncentrująca się na poprawie parametrów motorycznych m.in takich jak siła, moc, wytrzymałość czy elastyczność. Poprawa tych zdolności ma przełożyć się na poprawę performance’u w Twoim sporcie. Oprócz poprawy performance’u zadbamy o to, aby zabezpieczyć Cię przed kontuzją.

  • Ile kosztuje trening przygotowania motorycznego?

    Cena za trening przygotowania motorycznego zaczyna się już od 85 zł za jednostkę treningową. Dany pakiet treningowy jest zawsze dobierany przy pierwszej darmowej konsultacji do Twoich indywidualnych potrzeb.

  • Jakie są ćwiczenia motoryczne?

    Do ćwiczeń motorycznych możemy zaliczyć elementy treningu siłowego jak np. przysiad czy podciąganie, z drugiej strony patrząc, możemy uwzględnić przyspieszenia, zmiany kierunku biegu czy ćwiczenia z wykorzystaniem płotków lekkoatletycznych.

  • Jak poprawić motorykę u dziecka?

    Pracując z dziećmi, często uwzględniamy gry i zabawy ruchowe, które są świetnym wyborem w przypadku dzieci. Przede wszystkim są one ciekawe dla młodego pokolenia, a po drugie mogą zaangażować uczestników zdecydo
    wanie bardziej do poprawy parametrów koordynacji, szybkości czy wytrzymałości.

  • Jak poprawić motorykę u dorosłego?

    Podczas pierwszego spotkania przeprowadzamy baterię testów. Dzięki temu możemy dokładnie poznać i ocenić mocne oraz słabe strony sportowca, który chce rozpocząć z nami współpracę. Gdy posiądziemy wiedzę, gdzie występują słabe ogniwa u takiej osoby, możemy zaplanować dokładnie plan treningowy, aby poprawić motorykę.

  • Czy można łączyć trening motoryczny i siłowy?

    Oba te obszary są ze sobą dość mocno powiązane. Motoryka to ogólna sprawność człowieka, a przy tym zdolność do wykonywania różnych zadań ruchowych. A więc trening motoryczny może uwzględniać program oparty na treningu siłowym, w aspekcie poprawy możliwości związanych z hamowaniem czy lądowaniem.