Jak wygląda trening z trenerem personalnym? Przygotowanie do treningu

Trening personalny z trenerem to nie koszt, a inwestycja w siebie. Trener personalny zadba o…

Trening personalny z trenerem to nie koszt, a inwestycja w siebie. Trener personalny zadba o Twoje zdrowie i nauczy Cię poprawnej techniki ćwiczeń, tak abyś nie zrobił sobie krzywdy podczas ćwiczeń. Są kursy internetowe czy też filmiki instruktażowe na różnego rodzaju aplikacjach, natomiast nic nie zastąpi prawdziwego treningu z trenerem, który w każdym momencie, może poprawić Twoją technikę. Przecież każdy stawia swoje zdrowie na pierwszym miejscu – prawda?

Argumentem, który z pewnością przemawia, aby przyjść na pierwszy trening z trenerem personalnym to oszczędność czasu, który dla każdego jest istotny.  Z trenerem szybciej osiągniesz postawione przez siebie cele sylwetkowe lub treningowe.

Trening personalny — osiągaj swoje cele na siłowni

Kiedyś nie potrafiłem osiągać swoich celów, bo nie potrafiłem ich wyznaczać. Nie widziałem jak dążyć do ich zrealizowania. Dopiero po przeczytaniu książek z zakresu zarządzania i marketingu, zrozumiałem jak to robić. W wielu książkach powtarzała się ciągle, jedna metoda, którą uznałem za wartościową. Metoda SMART jest popularnym narzędziem do wyznaczania i urzeczywistniania naszych celów. Każda z liter tego słowa, posiada osobne znaczenie.

S — Specyficzny (specific)

Nasz cel musi być konkretny i przyswojony, pozbawiony niezrozumienia, ponieważ ułatwia to proces w działaniu. W miejsce zdania: chce schudnąć, korzystniej powiedzieć czy napisać chce schudnąć 10 kg w 3 miesiące.

M — Mierzalny (Measurable)

W tym elemencie musimy poddać ocenie nasz cel – w wyżej wymienionym przykładzie idealnym sposobem będzie waga łazienkowa. Zważenie się przed współpracą oraz po trzech miesiącach treningów personalnych z trenerem.

A – Osiągalny (Achievable)

Zawsze pod koniec konsultacji na pierwszym treningu, wiemy, w jakiej dyspozycji jest nasz podopieczny i pod to zakładamy racjonalny i możliwy do zrealizowania cel. Nie bujajmy w obłokach, podejdźmy do tego jak najbardziej realnie. Wyznaczenie abstrakcyjnych celów, szybciej nas zniechęci, niż pobudzi do działania. Na przykład, schudnę 10 kg w miesiąc. W ostatnim czasie nie udało Ci się schudnąć  5 kg, a wyznaczasz 10 kg. Niemożliwe do wykonania.

R – Istotny/Ważny – (Relevant)

Cel, z jakim przychodzimy do trenera personalnego na pierwszy trening, musi mieć znaczenie oraz wagę. Musi znaczyć dla nas wiele. Ponieważ tylko istotny cel, zmotywuje nas do zmiany czy to nawyków żywieniowych, czy do podjęcia aktywności. 

T – Ograniczony czasowo (Time-Bound)

Wyraźnie doprecyzowanie czasowe naszego celu jest ważnym elementem w osiąganiu efektów. To ono pomaga nam zdefiniować priorytety oraz podtrzymuje nam szybkość działania w osiąganiu naszych celów.

Benefity ze stosowania metody SMART w treningu personalnym

Nie ma nic lepszego niż łatwość w osiąganiu swoich celów, ale muszą być jasne i sprecyzowane. Klarowne dobieranie celów z dokładną datą dokonania oraz ciągłą analizą rezultatów pomagają w efektywnym planowaniu i mobilizują do angażowania się w projekt. Metoda SMART to idealne narzędzie do realizacji celów.

Zrealizowane cele to tak samo, większa pewność siebie nie tylko w sferze prywatnej, ale również w zawodowej. Dodaje nam to chęci do realizowania się i wyznaczania sobie kolejnych celów.

Jak przygotować się do pierwszego treningu z trenerem personalnym?

Po pierwsze nie masz się czego bać! O naszym miejscu Body Condition Center mówią tak:  „czuję się jak w domu ”, „rodzinna atmosfera”, „wszyscy są uśmiechnięci i chętni do pomocy”. Wypełnimy kwestionariusz personalno-medyczny, w którym będą pytania związane z Twoim zdrowiem, np. o przewlekłe choroby, przebyte operacje, obecne bóle, np. w kręgosłupie, przypadki omdleń, ale również o samopoczucie w ciągu dnia, spadki energii czy ilość i jakość snu, jaka nam obecnie towarzyszy. Przed pierwszym treningiem zrób podstawowe badania krwi oraz moczu — da to obraz trenerowi, w jakim stanie jest Twój organizm. 

Podczas pierwszego spotkania porozmawiamy o Twoich celach, którym postaramy się sprostać. Szczupły, płaski brzuch, wysmuklone nogi czy duża klatka piersiowa i ramiona to nie problem dla nas. Zajmiemy się też różnego rodzaju bólami czy w stawach kolanowych, biodrowych czy też w kręgosłupie. Jeśli jesteś po operacji i masz zalecenia od swojego fizjoterapeuty, to koniecznie weź je ze sobą. Chcielibyśmy otoczyć Cię najlepszą opieką i chcemy wiedzieć o stanie Twojego zdrowia naprawdę wszystko!

Co zabrać ze sobą na trening personalny?

Pamiętam mój pierwszy raz na siłowni, wziąłem ze sobą obuwie zmienne i lista moich rzeczy  na trening się skończyła. Przygotuj się dobrze i weź ze sobą niezbędne rzeczy.

Ale zacznijmy od początku. Zagospodaruj sobie czas od 60 do 90 minut na to pierwsze spotkanie. Około 20-30 minut schodzi na wypełnienie kwestionariusza, zrobienie pomiarów na wadze, zmierzenie obwodów ciała czy zrobienie zdjęć sylwetki. Będą to świetne narzędzia do monitorowania Twoich postępów. 

Na pierwszy trening zabierz ze sobą, przede wszystkim czysty stój sportowy, czyli koszulka z krótkim rękawem i krótkie spodenki, muszą być wygodne, tak żebyś czuł się w pełni komfortowo podczas wykonywania ćwiczeń, jak przysiad czy pompka. Świetnie sprawdzi się płaskie obuwie, które ma pomagać nam podczas ćwiczeń, a nie utrudniać. 

Często osoby, które nie znają tematu ćwiczeń na sali treningowej, przychodzą w butach do biegania z wyższą pięta, która może zaburzać napięcie w trenowanych mięśniach. Podczas pierwszego treningu personalnego, może pojawić się pot, dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ręcznika ze sobą w celu utrzymania higieny.

I kolejna podstawowa i bardzo ważna kwestia. Przyszedłeś zadbać o swoje zdrowie do naszego centrum, a podczas ćwiczeń organizm chłodzi się pocąc, aby nie doszło do przegrzania. Dlatego nie zapomnij o butelce wody, aby nawodnić swoje ciało i się nie odwodnić.

Pierwszy trening z trenerem personalnym

Po konsultacji, wypełnianiu kwestionariusza personalno-medycznego oraz obejrzenia badań lekarskich, trener personalny już wie, w jakiej jest dyspozycji Twój organizm i może ułożyć spersonalizowany program treningowy pod Twoje cele treningowe. 

W planie jest brana pod uwagę, nie tylko Twoja obecna forma fizyczna czy Twoje końcowe osiągnięcia, ale również aspekty związane z Twoją postawą ciała, deficyty mięśniowe czy siłowe. Chcemy zadbać o to, by prócz tego, że osiągniemy Twoje założenia, to przy tym chcemy zadbać o korzyści zdrowotne oraz bezpieczeństwo.

Nauka odpowiedniej rozgrzewki i jej znaczenie w treningu

Jeśli, jesteśmy już przy bezpieczeństwie podczas treningu, to nieodzownym elementem każdej jednostki treningowej jest prawidłowa rozgrzewka. To ona zabezpiecza nas w pierwszej kolejności przed urazami czy przeciążeniami. Jest świetnym narzędziem, które może powiedzieć trenerowi, w jakiej dyspozycji dnia jest nasz podopieczny. Rozgrzewkę możemy zacząć od podniesienia temperatury ciała z użyciem bieżni, rowerka stacjonarnego czy ergometru wioślarskiego. Rozgrzewka ma też za zadanie przyzwyczajenia układu krążeniowo-oddechowego do większego wysiłku oraz do zmniejszenia lepkości mazi w stawach. Im lepszy ślizg w stawach, tym bezpieczniej dla organizmu.

 

Kolejnym etapem jest wykonaniu od dwóch do czterech ćwiczeń z gumą oporową, która wytworzy większe napięcie w naszych mięśniach i pobudzi nasz układ nerwowy do wykonania jednostki treningowej. W rozgrzewce nie powinno zabraknąć stretchingu dynamicznego, czyli ćwiczeń rozciągających w ruchu. Tutaj idealnym rozwiązaniem będzie wykonanie trzech, czterech ćwiczeń nazwanych kompleksami ruchowymi. Są to ruchu, w których angażujemy za jednym razem górną jak i dolną część ciała i oszczędzamy na czasie, który możemy wykorzystać na inne ćwiczenia.

Na koniec rozgrzewki wykonujemy ćwiczenia stabilizacyjne w dynamice, aby łatwiej było nam czuć mięśnie brzucha podczas głównych ćwiczeń, a musimy pamiętać, jak są istotne w kontekście bezpieczeństwa naszego odcinka lędźwiowego. Silny brzuch to bezpieczne plecy.

Wprowadzenie do bloku ćwiczeń głównych, dostosowanych do poziomu zaawansowania i celów treningowych

Część główną zaczniemy od najważniejszego i najcięższego ćwiczenia pod względem neurologicznym, czyli takiego, w którym zaangażujemy maksymalnie układ nerwowy oraz bardzo dużą ilość masy mięśniowej. 

Zaczniemy od obciążenia rozgrzewkowego, które ma przygotować nasz cały aparat ruchu do tego ćwiczenia. Jeśli jesteś osobą początkującą, to zaczniemy od nauki prawidłowych wzorców ruchowych z własną masą ciała, jeżeli poradzisz sobie z tym bez problemów, będzie to informacja, że możemy dociążać Twój organizm, aby uzyskać jeszcze szybsze rezultaty. Natomiast zdarzają się sytuacje, gdzie osoba początkująca ma niedobory siły mięśniowej i wtedy zadaniem trenera personalnego jest ze skalowanie ćwiczenia i ułatwienie, by mógł wykonać je prawidłowo. 

Trening dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych trenujących

Oczywiście, że w naszym Body Condition Center spotykamy osoby z dłuższym stażem treningowym. I część główna treningu, będzie wyglądać inaczej, niż u osób, które przyszły pierwszy raz na trening personalny. 

U takich osób znamy już ciężar maksymalny w danym ćwiczeniu i odpowiednio pod cel, dobieramy obciążenie. Jeśli komuś zależy na wytrzymałości, to będziemy pracować na intensywności 50-65% od 13 + powtórzeń,  jeśli zależy podopiecznemu na budowaniu masy mięśniowej, to wchodzimy na 70-85% RM (repetition maksimum to maksymalna liczba powtórzeń w serii możliwa do wykonania z danym obciążeniem), jeżeli podopiecznemu zależy na budowaniu siły maksymalnej, to zmniejszamy ilość powtórzeń na 1-5 i wchodzimy na intensywność rzędu 90-100%. Dla nas Twój cel jest najważniejszy.

Etap końcowy treningu: relaks, ćwiczenia oddechowe, rozciąganie lub sesja kardio

Część końcowa treningu jest ukierunkowana pod ćwiczenia o niskiej intensywności. Mają one za zadanie wyciszyć organizm, uspokoić, by jak najszybciej wrócił do homeostazy. Świetnie sprawdzą się tutaj ćwiczenia nastawione na prawidłowy oddech czy rozciąganie statyczne.

Znaczenie dobrego nastawienia i wsparcie trenera w procesie treningowym

Współpraca z trenerem personalnym nie kończy się w ostatniej minucie treningu, przybicia sobie piątki i powiedzenia  „to był dobry trening”. Jesteśmy dla was dostępni, również poza salą treningową. Chcemy Ci pomóc w wyrobieniu nawyków żywieniowych oraz życiowych. Jak podejść do tematu poprawienia jakości snu czy dodatkowej aktywności fizycznej, nawet w formie spaceru i zrobienia dodatkowych kroków. Tak, aby wasze cele zostały zrealizowane szybciej.

Współpraca z trenerem personalnym — rola trenera w motywowaniu i przekazywaniu wiedzy

Wiemy też, że przychodzą gorsze dni, stres, gonitwa w ciągu dnia. Zapominamy wielu rzeczy robić i nasz cel, zamiast się przybliżać — oddala się. I tu też możesz liczyć na naszą pomoc. Nastawimy Cię pozytywnie, zmotywujemy do dalszej drogi, w którą razem ruszyliśmy.

Kończąc wątek, już wiesz jak wygląda pierwszy trening z trenerem personalnym w Body Condition Center. Często gubimy się w nadmiarze informacji, jaką dostajemy z social mediów, a trener osobisty wszystko Ci usystematyzuje i wytłumaczy.  Z nim osiągniesz swoje cele treningowe. 

Zapraszamy Cię na darmową konsultację do naszego centrum treningów personalnych Body Condition Center, gdzie pokażemy Ci, że warto zainwestować w swoje zdrowie z najlepszymi specjalistami w Polsce.

 

 

 

ŹRÓDŁA:
https://1stplace.pl/blog/metoda-smart-opis-przyklady-cele/

Autor artykułu

Może zainteresuje Cię