Mimo iż, sen stanowi średnio 30% naszego życia, często jest on niedoceniany i zaniedbywany.
W literaturze istnieją dowody na korelację jakośći snu z masą ciała oraz długością życia. Sen to przede wszystkim gwarancja dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego.
Właśnie sen czyli właściwa regeneracja pomiędzy jednostkami treningowymi często decyduje o zwycięstwie czy porażce.
Aktualne zalecenia rekomendują 7-9 godzin na dobę dla dorosłej osoby. W przeciwnym razie istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń układu sercowo-naczyniowego lub braku adaptacji treningowej[1].
Podczas snu zachodzi utrata przytomości oraz brak wrażliwości na bodźce ze środowiska zewnętrznego. Co ważne dla sportowców, nastepuje wzrost syntezy hormonu wzrostu, a obniżenie kortyzolu[2].
Sen można podzielić na dwie fazy:
- faza Rem, podczas której obserwujemy szybkie poruszanie się gałek ocznych.
- faza NREM, gdzie to zjawisko nie występuję, lecz ta faza dzieli się na cztery stadia, w których dwa ostatnie stadia odpowiedzialne są za tzw. sen głęboki w którym następuje najsilniejsza regeneracja, spada poziom kortyzolu oraz ciśnienie tętnicze[3].
Sen to najważniejszy element regeneracyjny szczególnie wśród sportowców podlegającym dużym obciążeniom[4], badaniem potwierdzającym to stwierdzenie jest przeprowadzone na grupie 11 koszykarzy, gdzie poproszono ową grupę o wydłużenie snu, jednak do Minimum 10h.
To co udało się zaobserwować u sportowców to:
- poprawa prędkości sprintu,
- poprawa celności rzutów,
- skrócenie czasu reakcji,
- poprawę nastroju[5].
Jednak krytyczne podejście również przydaje się w tym przypadku, ponieważ w niekórych badaniach wykazuje się dodatnią korelację długości snu do zaburzeń psychicznych oraz wzrostem BMI.
Ostatnie sto lat przyniosło skrócenie casu trwania snu aż o 90 minut[3]. Zaburzenia snu znajdują się na trzecim miejscu zgłaszanych dolegliwości lekarzom, zaraz po bólach głowy i zaburzeń żołądkowych[6].
Co ciekawe większość problemów, ze snem dotyczy kobiet, a najpopularniejszą przypadłością jest wydłużona latencja snu, czyli problemy z zasypianiem.
U sportowców spadek jakości snu pociąga za sobą konsekwencje w postaci:
- spadku dokładności rzutów i czujności,
- spadek dokładności serwów,
- osłabienie tempa reakcji.
Dlatego, jest to aż tak ważny aspekt życia sportowca, często zaniedbywany.
Ważnym elementem odpowiedniej regeneracji jest aktywność fizyczna, a jej niedostatek może przyczynić się do zaburzenia rytmu okołodobowego snu[7]. Istnieją badania potwierdzające, iż edukacja dotycząca higieny snu wpływa na długośc snu, efektywność oraz skrócenie latencji[8].
Co do pór snu oraz zasypiania możemu wyróżnic “skowronki” oraz “sowy”, które mogą byc uwarunkowane genetycznie, jednak pora zasypiania powinna byc uzależniona od odczuwalnego zmęczenia. Mówi się, ze jeśli mamy problem z zaśnięciem przez 15 minut, powinniśmy wstać i zająć się innymi sprawami, jednak nie mogą to być sprawy związane z ekspozycją na światło chociażby telefonu czy telewizji. Następnie, możemy ponowić próbę zasypiania. Ciekawym oraz rozsądnym sposobem na zrelaksowanie a co za tym idzie szybszego zaśnięcia są ćwiczenia relaksacyjne. Ważne jest, aby łóżko służyło Nam do spania, nie do czytania książek czy spędzania wolnego czasu[7].
Wiele sprzeczności jeśli chodzi o badania jest w kontekście godzin treningu. Trening w okolicach snu może pobudzić syntezę i sekrecje glikokortykoidów i katecholamin, co może wpłynąć na pogorszenie jakości snu.
Pora wybudzania jest bardzo ważna, mimo braku porannych obowiązków zaleca się, aby godziny wybudzeń były takie same.
Optymalnym czasem na drzemki jest 10-30 minut, i najlepiej gdyby było to przed godziną 15.00.
Ważnym aspektem, a czasami nawet i problemem jest negatywny wpływ światła niebieskiego na Nasz sen. Udowodnione jest, że właśnie światło z komputera, smartfona, oświetlenia wnętrz hamują wydzielanie melatoniny przez szyszynkę[3].
Zaleca się, aby posiłek przed snem zjeść 2h przed położeniem się do łóżka. Nie może on być ciężkostrawny oraz o silnym smaku słodkim czy pikantnym.
Ważnym elementem wpływającym na jakość i długosć snu jest kofeina. Zaleca się, aby była ona spożywana w największym stopniu do godzin południowych[4].
Jak widzimy dobrze spersonalizowany trening nie jest gwarancją sukcesu, a trening połączony w właściwą regeneracją – już TAK.
Bibliografia:
- Golem DL, Martin-Biggers JT, Koenings MM et al. (2014) An integrative review of sleep for nutrition professionals.
- Krajewska O, Skrypnik K, Kręgielska-Narożna M et al. (2017) Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Forum Zaburzeń Metabolicznych.
- Prejbisz A, Kabat M, Kluk M et al. (2010) Zaburzenia snu a nadciśnienie tętnicze.
- Frydrych-Szymonik A, Augustyn G, Szyguła ZJJoE, Health et al. (2016) Znaczenie snu i sposoby poprawy jego jakości u sportowców Impact of sleep and methods to improve its quality in the context of sporting activities.
- Mah CD, Mah KE, Kezirian EJ et al. (2011) The effects of sleep extension on the athletic performance of collegiate basketball players.
- Wojtas A, Ciszewski SJP (2011) Epidemiologia bezsenności.
- Wichniak A, Jankowski KS, Skalski M et al. (2017) Treatment guidelines for circadian rhythm sleep-wake disorders of the Polish Sleep Research Society and the Section of Biological Psychiatry of the Polish Psychiatric Association. Part I. Physiology, assessment and therapeutic methods.
- Whitworth-Turner C, Di Michele R, Muir I et al. (2018) A comparison of sleep patterns in youth soccer players and non-athletes.