Back to Basic. W tym roku to chyba moje najczęściej używane zdanie i musze przyznać, że im mniej kombinowania w treningu personalnym, motorycznym czy też planach treningowych to tym lepiej, łatwiej i przyjemniej. Boisko to nie bieżnia, po której przemieszczamy się w sposób liniowy, a ciągła zmiana kierunków, na którą składa się wiele elementów tj. zmiana pozycji piłki, partnerów, przeciwników czy też działania taktyczne. Podczas meczu może dojść nawet do 600 razy zmian kierunku biegu.

Jeśli mowa o szybkości, wyskoku czy zmianie kierunku na boisku, to podstawowym elementem całej układanki jest athletic stance- czyli pozycja atletyczna. Od niej wszystko się zaczyna. Pełni ona role podstawy do wszystkich ruchów przejściowych.

Pozycja atletyczna pozwala na :
-reakcje na szybki, nieprzewidziany ruch
-generowanie oraz przyjmowanie(absorpcję)sił

Zawodnicy, którzy potrafią prawidłowo ustawić swoje ciało w pozycji atletycznej, są w stanie szybciej zareagować na sytuacje boiskowe. Daje ona stabilną pozycję, gdzie kąty w stawach kończyny dolnej są zgięte mniej więcej do połowy zakresu ruchu, utrzymując je w „silnej” pozycji (związek długość – napięcie”. To co daje również stabilność postawy, to obniżony środek ciężkości naszego ciała, poszerzenie podstawy jaką jest rozstaw naszych stóp, oraz odpowiednich kątów w stawach biodrowych, kolanowych oraz skokowych co umożliwia on ruch w każdym dowolnym kierunku.

W związku z tym, nauczenie się prawidłowego wzorca, pozwoli atlecie na szybsze przemieszczenie środka ciężkości – zejścia w dół, wyskok, bieg do tyłu czy do boku. Ustawienie się w nieprawidłowej pozycji spowoduje spowolnienie, wyżej wymienionych pozycji.

Chcesz być szybki czy wolny ? USTAW SIĘ PRAWIDŁOWO!

WSKAZÓWKI DO USTAWIENIA SIĘ W POZYCJI ATLETYCZNEJ:

Kolana ustawione szerzej niż biodra
Stopy ustawione szerzej niż kolana
Ciężar ciała utrzymywany nad środkiem stopy
Biodra cofnięte (pozytywny kąt)
Proste(Nautralne) plecy
Klatka piersiowa wysunięta w przód
Ręce rozluźnione

Źródło: 1.https://www.researchgate.net/publication/275894959_Change_of_Direction_Speed_in_Soccer_Players_is_Enhanced_by_Functional_Inertial_Eccentric_Overload_and_Vibration_Training
2. http://blog.sirolatrainingmethod.com/2015/08/athletic-stance-4-important-rules-to-have-optimal-position/
3. https://epokperformance.com/athletic-stance-a-critical-component-of-sports-performance/