Analiza składu ciała w kontekście kontrolowania postępów treningowych

Najmocniej rozpowszechnioną formą, w kontekście analizy postępów treningowych bez wątpienia jest nadal masa ciała, badana…

Najmocniej rozpowszechnioną formą, w kontekście analizy postępów treningowych bez wątpienia jest nadal masa ciała, badana na zwykłej wadze łazienkowej. Niestety, ta metoda nie daje wystarczających informacji o skuteczności Naszych poczynań treningowo-dietetycznych.  Nadwaga i otyłość, stanowią poważne źródło problemów epidemiologicznych w Polsce, oraz większości krajów rozwiniętych. Problemy z masą ciała przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze czy hiperlipidemia.

Analiza składu ciała — dlaczego warto ją robić?

Szybsze tempo życia, niesie za sobą konsekwencję w kierunku nierozsądnych wyborów dietetycznych czy zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Analizowanie swojego składu ciała w rozumieniu: masy mięśniowej i masy tłuszczowej ma pozytywne odzwierciedlenie w faktycznym stanie rzeczy.

Metoda bio impedancji elektrycznej (BIA) to szybka i nieinwazyjna metoda, przeznaczona dla całej populacji, z wyjątkiem kobiet w ciąży, oraz osób z rozrusznikiem serca, ponieważ badanie ma negatywny wpływ na jego działanie. Liderem w tej branży jest Japońska firma Tanita, która powstała w 1944 r., lecz dopiero w 1992 r. stała się producentem profesjonalnych analizatorów składu ciała.

Firma szybko zdobyła zaufanie wśród konsumentów dzięki, rzetelności do klienta, możliwość wykonywania powtarzalnych badań, oraz trwałość sprzętu. Utrzymanie wysokich standardów produkcyjnych poskutkowała otrzymaniem wielu certyfikatów jakości, dzięki czemu z powodzeniem, analizatory te wykorzystywane są do badań naukowych w medycynie [http://www.tanitapolska.pl/baza-wiedzy/jak-dziala-technologia-bia].

Metoda wykorzystuje zdolności przewodnictwa elektrycznego wody przez tkankę mięśniową, w której w przeciwieństwie do tkanki mięśniowej jest dużo [Major-Gołuch,2010].  Końcowy wynik, nie tylko warunkuje przepływający prąd, ale również bierze pod uwagę wzrost, płeć oraz oczywiście masa ciała. Wszystkie te informacje podstawiane są pod wzory, opracowane przez zespół TANITA, we współpracy ze światowymi ośrodkami zdrowia.

Jak poprawnie wykonać analizę składu ciała? 

Zanim przystąpisz do badania, pamiętaj o kilku kluczowych zasadach, dzięki którym badanie będzie miarodajne:

  1. Stój na wadze bez skarpetek, suchymi stopami.

  2. Urządzenie, musi stać na twardej, płaskiej nawierzchni.

  3. Trzecia bardzo ważna zasada to sytuacja, czy jesteśmy przed treningiem przy po. Analiza opiera się na zawartości wody w organizmie, a jak wiemy w ciągu dnia zawartość jej w organizmie się zmienia. Podczas treningu, następuje utrata wody z organizmu, chociażby z powodu pocenia, dlatego końcowy wynik jest nierzetelny [Braulio i in.,2010]

  4. Postaraj się przed badaniem unikać spożywania alkoholu, oraz kawy [http://www.tanitapolska.pl/baza-wiedzy/jak-dziala-technologia-bia].

Końcowy wynik uwzględni zawartości:

  1. FFM, czyli beztłuszczowej masy ciała(masa mięśniowa),

  2. TBW, zawartość wody w organizmie,

  3. PPM, czyli podstawowa przemiana materii,

  4. Czasami udział tkanki mięśniowej i tłuszczowej w poszczególnych kończynach ciała [http://www.tanitapolska.pl/baza-wiedzy/jak-dziala-technologia-bia].

Jak widzimy analizator składu ciała Tanita, może być ciekawym rozszerzeniem zwykłego pomiaru masy ciała na zwykłej wadze. Niestety, analiza opiera się na zawartości wody w organizmie, a co za tym idzie wynik może być obarczony dużym błędem. Jednak regularne badanie, może wskazać Nam tendencję, którą podążamy a w połączeniu z innymi metodami, takimi jak regularne zdjęcia całej sylwetki oraz pomiar za pomocą kalipra, może znacząco podnieść wiarygodność badania.

Bibliografia:

  1. Braulio VB, Furtado VC, Silveira MG i wsp. Comparison of body composition methods in overweight and obese Brazilian women. Arq Bras Endocrinol Metabol 2010, 54: 398-405.

  2. Major-Gołuch A, Miazgowski T, Krzyżanowska-Świniarska B, Safronow K, Hajduk A. Porównanie pomiarów masy tłuszczu u młodych zdrowych kobiet z prawidłową masą ciała za pomocą impedancji bioelektrycznej i densytometrii. Endokr Otył Zab Przem Mat 2010, 6(4):189-195.

  3. [http://www.tanitapolska.pl/baza-wiedzy/jak-dziala-technologia-bia].

Autor artykułu

Może zainteresuje Cię