TRENING Z GUMAMI OPOROWYMI CZY WARTO❓

ANALIZA 👇

Bodźcem, który umożliwia budowanie masy mięśniowej jest napięcie. Aby twoja tkanka mięśniowa rosła, musi doświadczyć oporu w postaci napięcia. Nie ma znaczenia, czy to napięcie pochodzi z grawitacji, obciążenia zewnętrznego, czy z elastyczności taśmy oporowej np. “Power Band” czy “Mini Band”.

Dopóki napięcie jest wystarczające, twoje mięśnie będą musiały reagować – nadbudowywać tkankę mięśniową.
Taśmy oporowe, podobnie jak wolne ciężary, mogą zapewnić Twojemu ciału wystarczający bodziec do wywołania wzrostu tkanki mięśniowej ❗️

ZALETY TRENINGU Z GUMAMI OPOROWYMI ✅👇

🔹 IDEALNE DLA POCZĄTKUJĄCYCH :
Taśmy są naprawdę łatwe do nauczenia i proste do wdrożenia. Fajnie sprawdzają się w wyższej ilości powtórzeń, co jest idealne, jeśli dopiero zaczynasz i uczysz się ćwiczeń po raz pierwszy.

🔹 ZAJMUJĄ MAŁO MIEJSCA:
Gumy zajmują mało miejsca i są bardzo lekkie. Są fajnym rozwiązaniem treningowym na wakacje, gdy nie masz dostępu do siłowni.

🔹BEZPIECZEŃSTWO:
Jedną z głównych zalet taśm jest to, że są bardzo bezpieczne w użyciu. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz problemy ze stawami lub dochodzisz do siebie po kontuzji. Pozwalają nam obciążać mięśnie odpowiednią siłą bez obciążania nadmiernie stawów.

🔹 NAJWIĘKSZE NAPIĘCIE W KOŃCOWYM ZAKRESIE RUCHU: Ze względu na właściwości elastyczne gumy mają tendencję do kompensowania oporu. Oznacza to, że stają się najbardziej napięte na górze lub w końcowym zakresie ruchu. Im bardziej guma jest rozciągnięta, tym większy jest opór. W rezultacie twoje mięśnie są stymulowane zmiennym napięciem w całym zakresie ruchu.

🔹 WIELE PŁASZCZYZN RUCHU: Wolne ciężary zapewniają napięcie tylko dzięki grawitacji. Dlatego jesteś ograniczony do treningu tylko w płaszczyźnie pionowej. Gumy nie mają tego ograniczenia, zapewniają napięcie poprzez swoją elastyczność. Dzięki czemu możesz przyczepić gumę: przed sobą, za sobą lub nad sobą, co stwarza Ci opór w wielu płaszczyznach. Nie jesteś ograniczony tylko do poruszania się w górę i w dół.

WADY TRENINGU Z GUMAMI OPOROWYMI ❌ 👇

🔹GRUBE GUMY SĄ BARDZO MOCNE :
Często cienkie gumy są zbyt słabe, aby progresować siłowo czy sylwetkowo. Gdy chcesz przejść do grubszej gumy, w niektórych ćwiczeniach może okazać się za mocna by wykonać pełen zakres ruchu.

🔹POSTĘP JEST CIĘŻKI DO ZMIERZENIA:
Trudno zmierzyć, jakie napięcie faktycznie odczuwasz, a każda niewielka zmiana położenia dłoni lub stopy może znacznie zmienić opór taśmy. Jeśli jesteś typem osoby, która lubi zapisywać swoje postępy na każdym treningu – taśmy oporowe nie będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

🔹 MOGĄ BYĆ NIESKUTECZNE PRZY NIEODPOWIEDNIM USTAWIENIU:
Aby maksymalnie wykorzystać taśmy, musisz je odpowiednio ustawić. Możesz łatwo popełnić błąd gdy taśma nie jest odpowiednio naciągnięta, szczególnie na początku ćwiczenia.

🔹 MOGĄ PĘKNĄĆ:
Zawsze sprawdzaj taśmy przed ich użyciem. Rzadko się zdarza by taśma pękła, ponieważ gumy zaprojektowane przez renomowane firmy z reguły są bardzo trwałe. Jeśli taśma pęknie podczas jej używania, możesz poważnie się zranić. Unikaj nadmiernego rozciągania sprzętu i nie pozwól, aby ocierał się o szorstkie powierzchnie.

TRENING Z GUMAMI OPOROWYMI, CZY WARTO❓

To zależy 😉

✔️ Jeśli jesteś osobą początkującą i chcesz w łatwy sposób rozpocząć swoją przygodę z treningiem, taśmy są świetną opcją i mogą w pewnym stopniu zastąpić wolne ciężary.

✔️ Osoba bardziej zaawansowana, również może czerpać korzyści z treningu przy użyciu gum. Niestety z czasem osoba ta będzie miała coraz większy problem, w uzyskaniu progresu sylwetkowego czy siłowego. Osobiście osobom średnio-zaawansowanym bądź zaawansowanym zalecam trening z wolnymi ciężarami, a gum używał jako przydatny element akcesoryjny.