ATLAS ĆWICZEŃ – MARTWY CIĄG

Zaczynamy naszą nową serię wpisów, związaną z atlasem ćwiczeń. Dzisiaj na tapetę weźmiemy jedno z…

Zaczynamy naszą nową serię wpisów, związaną z atlasem ćwiczeń. Dzisiaj na tapetę weźmiemy jedno z najczęściej wykonywanych ćwiczeń siłowych, a mianowicie martwy ciąg klasyczny.

Martwy Ciąg Klasyczny (Deadlift conventional)

Martwy ciąg to jedno z tych ćwiczeń które, każdy powinien dodać do swojego planu treningowego. Nie ma znaczenia czy jesteś wysokiej klasy sportowcem, czy trenujesz rekreacyjnie w klubie fitness czy w domu. Ćwiczenie to świetnie wzmacnia mięśnie pośladkowe, kulszowo – goleniowe, odcinek lędźwiowy pleców, mięśnie czworogłowe, ale również poprawia chwyt, wzmacniając przedramiona. W skrócie jest to jedno z najlepszych ćwiczeń siłowych dzięki, któremu między innymi:

  • Wzmocnisz swoje plecy, a przy tym poprawisz stan zdrowia.
  • Uzyskasz lepszą sylwetkę.
  • Staniesz się lepszym sportowcem.
  • Będziesz silniejszy i sprawniejszy.
  • Zmniejszysz ryzyko różnego rodzaju kontuzji.

Technika wykonania martwego ciągu (deadlift conventional)

  1. Podejdź do sztangi i ustaw stopy tak aby piszczele były około 2-3 cm od sztangi. Będzie to dokładnie środek stopy patrząc od boku.
  2. Złap sztangę na szerokości barków i wykonaj rotację zewnętrzną w stawie ramiennym, twoje łokcie powinny być skierowane w tył.
  3. Wypchnij klatkę piersiową w przód, a głowę ustaw w przedłużeniu kręgosłupa, a wzrok skieruj w przód (mniej więcej 3 m przed siebie).
  4. Trzymając sztangę przy piszczelach, podnoś ją z ziemi z jednoczesnym wyprostem stawu biodrowego.
  5. Po ominięciu stawu kolanowego upewnij się, że sztanga styka się z twoim ciałem.
  6. Wykończ ruch z pełnym wyprostem w stawie kolanowym oraz biodrowym z równoczesnym napięciem mięśni pośladkowych.
  7. Zacznij opuszczania sztangi, a przy tym nie trać kontaktu sztangi z ciałem. Ruch opuszczania zacznij od zgięcia w stawie biodrowym. Po ominięciu stawu kolanowego możesz zacząć uginać ten staw.
  8. Zatrzymaj się na ziemi i upewnij się, że jesteś prawidłowo ustawiony przed ponownym wyjściem w górę. (Pamiętaj nigdy nie odbijaj sztangi od ziemi, chyba że taka metodyka będzie uzasadniona).

 

POWODZENIA!

Autor artykułu

Może zainteresuje Cię